Jak pozbyć się komarów?

Zwalczanie komarów

Komary ( Diptera : Culicidae)

Komary mogą być dla nas dokuczliwe zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz. Zwalczanie komarów występujących na zewnątrz różni się od metod stosowanych wewnątrz pomieszczeń. Ponadto w walce z komarami można zastosować ochronę indywidualną w postaci repelentów oraz różnego rodzaju bariery chemiczne bądź mechaniczne.

Jak zabezpieczyć pomieszczenia przed nalatującymi komarami?

Najłatwiejsza metoda to zastosowanie bariery mechanicznej czyli założenie na okna i drzwi specjalnych siatek. Siatki na okna mogą być nalepiane bezpośrednio do ramy okiennej, montowane w specjalne ramki w oknach bądź chowane w specjalne mechanizmy jak rolety. Zabezpieczając otwory drzwiowe możemy zastosować specjalne pasy z siatek, ramki a nawet dodatkowe ramy drzwiowe z siatką.

Wewnątrz pomieszczeń możemy stosować specjalne lampy owadobójcze – z siatką rażącą bądź z klejem nieschnącym – przywabiające i wyłapujące owady latające. Lampy muszą spełniać odpowiednie parametry szczególnie jeżeli chodzi o żarówki dlatego też najlepiej jest je nabyć u profesjonalnego dostawcy.

Ściany, wewnątrz jak i na zewnątrz, ramy okienne i drzwiowe możemy zabezpieczyć opryskując je preparatem na komary o przedłużonym działaniu.  

Dostępne są również różnego rodzaju urządzenia emitujące preparaty chemiczne i utrzymujące się w powietrzu przez pewien czas – elektrofumigatory z płynem, z płytkami, spirale, pałeczki czy świece.   

Jeżeli komary pojawiają się u nas poza sezonem powszechnego ich występowania (od maja do października) to może oznaczać, że mamy gdzieś miejsce wylęgu. Może to być na przykład piwnica z przeciekającym kranem i kałużą wody. Wtedy najprostszym rozwiązaniem będzie zlikwidowanie przecieku i osuszenie piwnicy.

Jak zwalczać komary na zewnątrz?

Na zewnątrz możemy zastosować wiele różnych metod zabezpieczenia się przed komarami ale ze względów na biologię tych owadów nie jest to proste.

Środki ochrony indywidualnej czyli repelenty stosowane są bezpośrednio na skórę bądź na ubranie.

Można również zastosować preparaty chemiczne, dopuszczone do zwalczania komarów na zewnątrz, tworząc barierę dla nalatujących komarów.  

Znaczenie komarów

- są wektorami wielu groźnych drobnoustrojów i pasożytów. Ze względu na występujący u części gatunków brak specjalizacji żywiciela mogą przenosić choroby odzwierzęce. Coraz częściej opisywane są możliwości przenoszenia przez komary krętków Borrelia burgdorferi . Widliszki są przenosicielami zarodźców malarii Plasmodium spp.

Ponadto komary są przenosicielami następujących wirusów:

1.      Wirusy z grupy Togaviridae:

- wirus wschodniego końskiego zapalenia mózgu (EEE Eastern Equine Encephalomyelitis)

- wirus zachodniego końskiego zapalenia mózgu (WEE Western  Equine Encephalomyelitis)

- wirus wenezuelskiego końskiego zapalenia mózgu (VEE Venezuelan Equine Encephalomyelitis)

2.      Wirusy z grupy Alphavirus

- gorączki Chikungunya

- gorączki Ross River

3.      Wirusy z grupy Flavivirus 

- żółtej gorączki (Yelow Fever)

- dengi

- zapalenia mózgu Saint Louis

- zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych i mózgu

- japońskiego zapalenia mózgu (Japanese Encephalitis JE)

Ślina komarów powoduje u ludzi lokalne reakcje skórne, które mogą się utrzymywać od kilku godzin do kilku dni – są to reakcje typu alergicznego

Komary są niezwykle uciążliwymi owadami. W miesiącach letnich, niepokoją ludzi podczas wieczornych spacerów i wypoczynku. Jeśli występują w dużych ilościach w miejscowościach rekreacyjnych mogą odstraszać wczasowiczów od tych miejscowości, co prowadzi do wymiernych strat ekonomicznych. W 1968 roku Światowa Organizacja Zdrowia uznała Polskę za kraj wolny od malarii. Obecnie .notuje się kilkadziesiąt przypadków zachorowań na malarię wyłącznie u osób które zostały zainfekowane podczas podróży zagranicznych  do krajów zagrożonych.

Komary ( Culicidae) systematyka entomologiczna zalicza do rzędu dwuskrzydłych( Diptera) , podrzędu muchówek długoczułkich  (Nematocera.

Komary są owadami o przeobrażeniu zupełnym. Larwy komarów rozwój swój przechodzą w wodzie. Należy zwrócić uwagę, że larwy komarów spotykane są wyłącznie w wodach stojących Komary są hematofagicznymi muchówkami -odżywiają się krwią kręgowców. Krew jest niezbędna aby mogły rozwinąć się jajniki. Hematofagizm wymaga wielu przystosowań:

- morfologicznych - budowa aparatu gębowego, który byłby zdolny do uszkodzenia tkanek żywiciela tak aby możliwe było wyssanie krwi

- fizjologicznych - pozwalających zapobiec krzepnięciu krwi i jej strawieniu

- behawioralnych - odnalezienie odpowiedniego żywiciela i pobranie pokarmu bez narażenia się na znaczne niebezpieczeństwo.

Niektóre gatunki ssą krew człowieka (antropofilizm) bądź zwierząt (zoofilizm ), znane są również gatunki które nie wykształciły takich specjalizacji i pobierają krew od przypadkowych żywicieli .

Biologia komarów

Przedstawiciele rodziny mają 15 członowe czułki, u samców pierzaste. Głowa jest mała a na jej bokach zlokalizowane są duże oczy złożone. Komary wykształciły zdolność oceniania odległości przedmiotów od ich ciała. Oczy ich odbierają fale o długości 280 – 800 nm. Brak jest u komarów przyoczek.

Głowa jest połączona z tułowiem za pomocą wąskiej szyjki. 

Na tułowiu posiadają jedną parę błoniastych skrzydeł pokrytych łuskami, druga para przekształcona jest w przezmianki, które informują o położeniu ciała i działają jako stymulatory lotu .

Na stopach komarów znajdują się pazurki i przylgi.

Odwłok głodnych samic jest cylindryczny i wydłużony , w miarę pobierania pokarmu staje się jajowaty.

Jako owady hematofagiczne maja charakterystycznie zbudowany aparat gębowy typu kłująco – ssącego ( tylko samice, gdyż samce odżywiające się nektarem kwiatów i sokami roślin mają znacznie uproszczoną budowę narządów gębowych).

Żuwaczki i szczęki przekształcone zostały w 4 szczecinki kłujące które służą do przekłuwania skóry a rurkowata warga górna z zawiniętymi do dołu bocznymi krawędziami tworzy kanał którym płynie wsysany pokarm , całość otoczona jest wargą dolną która nie bierze udziału w procesie przekłuwania – odgina się ona kolankowato do tyłu.

Rozwój jaj jest możliwy u komarów jedynie po pobraniu przez samice krwi . Samica może jednorazowo pobrać 1 – 2 mm3 krwi. Po pobraniu krwi samica jest nieaktywna. Dopiero wtedy gdy jaja są już rozwinięte samica wylatuje w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca złożenia jaj.

Jaja są składane zawsze do zbiorników wody stojącej. Samica może składać jaja w czystych jak i w bardzo zanieczyszczonych wodach np. w odstojnikach ścieków, w kałużach powstałych wskutek przeciekania węzłów cieplnych (w takich sytuacjach rozwój komarów może przebiegać cały rok, jedynym ograniczeniem jest temperatura wody, która nie może spaść poniżej 14o C).

Jaja składane są przez samicę pojedynczo, a następnie są łączone w grupy

Jedna samica może złożyć około 2000 jaj w kilkudziesięciu grupach. Istnieją jednak duże wahania w ilości składanych jaj, które są uzależnione od gatunku, wieku samicy, rodzaju pobranego pokarmu wilgotności, temperatury.

Po około 24 – 36 godzinach z jaj wylęgają się larwy zupełnie niepodobne do postaci dojrzałych. Larwy mają aparat gębowy typu gryzącego. Na przedzie ich głowy są zlokalizowane długie włoski tworzące narządy wachlarzykowate. Skurcze i rozkurcze mięśni narządu wachlarzykowatego powodują powstawanie prądów wody, które napędzają drobny plankton i glony w stronę jamy gębowej. Wzdłuż żuwaczek i szczęk występuje specyficzny aparat filtracyjny, w którym woda jest filtrowana a drobny plankton, cząstki koloidalne, bakterie po uformowaniu w grudkę są połykane.

Po 7 – 10 dniach larwy kończą rozwój i przechodzą w stadium poczwarki. Poczwarka nie pobiera pokarmu, pływa blisko tafli wody a przed wykluciem się postaci dorosłej wypływa na powierzchnię wody.

Z poczwarek wylatują osobniki dorosłe. Samice są zdolne do zapłodnienia po 1- 2 dniach od wylęgu.

Optymalna temperatura do rozwoju komarów to 20 – 25 o C – rozwój trwa wtedy 10 -14 dni.

Komary w Polsce

W faunie komarów w Polsce stwierdzono 45 gatunków, z których 9 gatunków nie atakuje ludzi. Ogólna liczba komarów stwierdzanych w Polsce jest niewielka w porównaniu z liczbą gatunków stwierdzanych na terenie Europy – około 90 gatunków.

Spośród 36 gatunków atakujących człowieka 9 gatunków w sprzyjających warunkach może rozmnożyć się do liczebności plagowych.

Należą do nich :

- Anopheles maculipennsis

- Culex molestus

-  Aedes communis

- Aedes cataphylla

- Aedes punctor

- Aedes cantans

- Aedes dorsalis

- Aedes cinereus

- Aedes vexans 

Anopheles maculipensis –widliszek

Jest obserwowany w Polsce od marca do listopada. Jest najbardziej znanym wektorem malarii. Duży odsetek wylęgniętych samic nalatuje do budynków – dnie spędzają w miejscach wilgotnych i chłodnych, nocą zaś atakują ludzi i zwierzęta .

Aedes vexans

Jest typowym i najczęściej spotykanym przedstawicielem fauny komarów spotykanych na łąkach. Masowo rozmnaża się w czasie miesięcy letnich, w ciągu dnia przemieszczając się na odległość wielu kilometrów.

Aedes cantans , Aedes punctor , Aedes communis i Aedes rusticus

Grupa ekologiczna komarów zasiedlająca lasy. W ich przypadku masowy wylęg larw następuje już wiosną. Do składania jaj wykorzystywane są błotniste obszary leśne. Larwy lęgną się już podczas topnienia lodów gdy temperatura wody osiąga 2 – 5o C. Rozwój przebiega od marca do końca kwietnia – walkę z nimi należy podejmować odpowiednio wcześnie

Autor APP 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl