Jak pozbyć się mrówek?

Zwalczanie mrówek

Mrówki ogrodowe (czarne)

Wszelkie środki spożywcze przechowywane w domu należy chronić przed dostępem mrówek, przechowywać w szczelnie zamkniętych opakowaniach. Aby wyeliminować mrówki należy zniszczyć gniazdo, Często jest to bardzo trudne ponieważ gniazda mogą być zakładane w miejscach niedostępnych, po za naszymi pomieszczeniami

Zobacz wszystkie produkty do zwalczania mrówek.

Zwalczanie preparatami na mrówki.

Zabieg środkiem na mrówki w przypadku kiedy zlokalizujemy mrowisko, może być wykonany zarówno wokół jak i na samo mrowisko. Dokładnie opryskujemy płynnymi preparatami na mrówki lub opylamy proszkami na mrówki ścieżki wędrówek mrówek do i w budynku. Można też stosować dostępne, gotowe do użycia opryski na mrówki bądź preparaty na  mrówki w aerozolu. Szczególną uwagę zwracamy na okna, drzwi, wentylatory, przewody i kanały prowadzące do wewnątrz pomieszczeń oraz wszelkie inne otwory i spękania którymi mogą wędrować mrówki ogrodowe do wewnątrz pomieszczeń. Opryskać lub opylić  należy połączenia ścian z podłogą, wszelkie zauważone ścieżki którymi poruszają się mrówki.

Coraz częściej stosowane są trutki pokarmowe na mrówki, które robotnice same zanoszą do gniazda.  Dzięki temu likwidują źródło z którego mrówki nachodzą do naszego mieszkania. Trutki na mrówki dostępne są w specjalnych pułapkach na mrówki bądź w strzykawkach do wyciskania preparatu na mrówki . Zarówno pułapki jak i krople żelu na mrówki wykładamy w miejsca gdzie zauważyliśmy mrówki i na ścieżkach którymi się przemieszczają Trzeba jedynie pamiętać, że podczas stosowania przynęt bądź żeli na mrówki nie wolno stosować innych preparatów chemicznych .

Mrówki faraona

Do zwalczenia mrówki faraona konieczne jest zniszczenie jej gniazda. To jest trudne, gdyż gniazda są często w miejscach niedostępnych. Zabiegi konwencjonalne – oprysk czy opylanie są mało skuteczne. Najlepsze efekty otrzymuje się przez stosowanie specjalnych trutek na mrówki faraona, które wykłada się na ścieżkach mrówek. Środki na mrówki faraona dostępne są w specjalnych pułapkach bądź w strzykawkach do wyciskania kropel.  Drobiny trutki zanoszone są do gniazda przez robotnice a karmione nimi osobniki giną. W ten sposób likwidowane jest gniazdo. Takie postępowanie wymaga pewnego czasu ponieważ najpierw należy znaleźć wszystkie ścieżki którymi poruszają się owady a następnie wyłożyć trutkę na mrówki. Efekt nie jest natychmiastowy ale przy użyciu tej metody osiągamy cel czyli likwidację gniazd mrówek faraona. Podczas wykładania żeli nie należy stosować innych preparatów chemicznych. 

 

Dodatkowe informacje

Rząd: Błonkówki (Hymenoptea)

Rodzina: Formicidae -mrówkowate

Mrówki mają kolankowato zgięte czułki. Narządy gębowe gryzące. Mogą posiadać dwie pary błoniastych skrzydeł, przednie z tylnymi spięte haczykami. Odwłok zwężony na przyrodzie. Metamorfoza całkowita, ze stadiami jaja, larwy, poczwarki i owada dorosłego. Mrówki zorganizowane są w systemy społeczne.

Lasius Niger -Hurtnica pospolita =hurtnica czarna (mrówka ogrodowa)

Robotnice 3-4,5 mm długości, królowe długości 15 mm; robotnice koloru ciemno-brązowo-czarne, królowe średnio-brązowe; przewężenie tylko z 1 segmentu.

Hurtnica pospolita gnieździ się na zewnątrz, często i regularnie wnika do domów. Jest to owad ruchliwy, gnieździ się w trawie, w szczelinach ścian, pod płytami brukowymi, kostką chodnikową. Poszukuje pożywienia w dużym promieniu od mrowiska i może także wnikać do domów.

Znaczenie sanitarno epidemiologiczne

Poszukujące pożywienia robotnice zanieczyszczają drogi swoich wędrówek. Często bardzo licznie gromadzą się w miejscach z pożywieniem. Preferują słodkie pokarmy. Często spotykane są w cukiernicach, pojemnikach na chleb

W ogrodach odkrywają korzenie roślin i przesuszają glebę. Hodują szkodliwe mszyce w celu uzyskania rosy miodowej.  Widok mrówek wokół pożywienia jest nieprzyjemny, Mrówki mogą uszkadzać i zanieczyszczać produkty spożywcze.

Należy zaznaczyć, że w środowisku mrówki sa owadami pożytecznymi, gdyż są drapieżcami dla innych  szkodliwych owadów, koprofagów oraz nekrofagów.

Biologia i rozwój

Społeczne zwyczaje mrówek spowodowały rozwój systemu kastowego, gdzie poszczególne osobniki są odpowiedzialne za określone obowiązki w społeczeństwie mrówek. Są tam robotnice(sterylne samice), płodne samce i królowe (płodne samice). Robotnice budują i rozbudowują mrowisko, opiekują się larwami, poszukują pożywienia i wtedy stają się szkodnikami. Królowe żadnych z tych prac nie wykonują, pozostają cały czas w mrowisku. Kopulacja płodnych osobników ma miejsce w locie. W takich rojach biorą udział całe gromady mrówek. Trwają one przez 2-3 godziny. Po kopulacji samce giną, samice tracą skrzydła i budują w glebie komorę gdzie zimują.

Jaja są składane wiosną a białe, beznogie larwy lęgną się po 3-4 tygodniach. Larwy żywią się wydzielinami gruczołów ślinowych królowej aż całkowicie dorosną i wtedy się przepoczwarczają, tworząc poczwarki mylnie nazywane "mrówczymi jajami". Z tych poczwarek lęgnie się pierwsze pokolenie robotnic mrówek. Przejmują one obowiązki gromadzenia żywności i opiekowania się następnym pokoleniem. Osobniki zdolne do rozwoju produkowane są później. Cały rozwój trwa około 2 miesięcy. W sprzyjających warunkach mrowisko może utrzymać się przez szereg lat.

Monomorium pharaonis- Mrówka faraona

Mrówki faraona pochodzą ze strefy tropikalnej. Rozwleczone wraz z rozwojem handlu są teraz szeroko rozpowszechnione. W rejonach o klimacie umiarkowanym, ze względu na wymagania cieplne i wilgotnościowe, ich bytowanie ograniczone jest do pomieszczeń. Mrówki faraona można znaleźć w bardzo różnych miejscach: w domach mieszkalnych, hotelach, szpitalach, biurach, zasiedlają budynki z produktami spożywczymi, ogrody zoologiczne i statki. W klimacie ciepłym występują na otwartych przestrzeniach.

Mrówki faraona mogą przeżywać niskie temperatury przez dłuższe okresy. Minimalną temperaturą jest 18ºC a kolonie najlepiej rozwijają się przy 30ºC. Porażenia budynków zachodzą bez względu na porę roku, chociaż mogą się potęgować po włączeniu ogrzewania budynków.

Robotnice długości 1,5 -2 mm, żółto-brązowe, niekiedy z brązowym odwłokiem. Czułki składają się z 12 członów a na końcu buławka zbudowana z 3 członów. Dobrze rozwinięte czarne oczy. Tułów bez kolców. Stosunkowo mały odwłok. Samce długości 3 mm, czarne, uskrzydlone lecz nie latają. Królowe 3,6-5 mm długości, ciemno-czerwone. Uskrzydlone lecz nie latają. Mrówki skrzydła tracą zaraz po kopulacji.

Nowe kolonie są tworzone przez pączkowanie. Przyczyną tworzenia nowej kolonii może być niepokojenie gniazd. Nowe gniazda mogą tworzyć robotnice. Robotnice przenoszą larwy do nowych miejsc i tam tworzone są królowe i samce. Robotnice dostarczają pożywienie dla kolonii i utrzymują mrowisko. Tylko 5-10% mrówek zajętych jest poszukiwaniem pożywienia. Płodne samce i samice rozwijają się z dobrze odżywianych larw.

W przypadku mrówek faraona nie widać nigdy lecących rojów; kopulacja następuje w gnieździe i w szparach budynków. Każda królowa produkuje do 350 jaj. Po około tygodniu lęgną się beznogie larwy, karmione przez królowe i pozostające pod opieką robotnic. Rozwój larwy trwa około 3 tygodni. Stadium poczwarki trwa około 9 dni. Cykl rozwojowy od jaja do imago trwa, w zależności od temperatury, około pięć i pół tygodni.

Znaczenie sanitarno epidemiologiczne

Robotnice są dużym utrapieniem, poszukują pożywienia i wody w całym obiekcie zawsze wędrując po swoich ścieżkach. Chociaż zjadają wszystko, preferują produkty białkowe. Żerują na mięsie, serze, tłuszczach, cukrze, miodzie, dżemie, czekoladzie itp. W szpitalach żerować mogą na krwi i płynach ustrojowych, bandażach pooperacyjnych, na wymiocinach. Nie pogardzą martwymi owadami, myszami i ich kałem. Mogą bytować i rozwijać gniazda w odzieży i bieliźnie.

Przez nagryzanie mrówki mogą uszkadzać różne materiały i opakowania. Mogą również gryźć małe dzieci. Często infekują sterylne materiały i instrumenty.

Mrówka faraona stanowi zagrożenie dla zdrowia. Gdy żeruje na skażonych produktach, śmieciach, bandażach  itp. może przenosić mechanicznie zarazki chorobotwórcze, Szczególnie groźne jest infekowanie sterylnych materiałów szpitalnych.

 

Autor: APP   

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl