Jak pozbyć się szczurów i myszy?

Zwalczanie szczurów i myszy.

Zwalczanie myszy na ogół nie jest problemem. Znacznie trudniejsze jest pozbycie się szczurów. Pozbycie się jednego czy kilku szczurów jest stosunkowo proste, jednak kiedy występują masowo wtedy należy prowadzić zorganizowaną akcję deratyzacyjną.

Zachowanie odpowiednich warunków sanitarno-higienicznych może znacznie ograniczyć liczbę i możliwość rozwoju gryzoni. Utrzymanie w czystości obiektów, dbałość o tereny przyległe do budynków, likwidacja kryjówek gryzoni, regularne wykaszanie trawników, wycinanie zarośli spowoduje, że gryzonie nie będą mogły się spokojnie rozwijać. Uniemożliwienie dostępu do wody i pożywienia będzie dodatkowo wpływało na to, że gryzonie, a w szczególności szczury niechętnie będą zasiedlały takie miejsca. Nieszczelne pojemniki na śmieci, resztki pokarmów, sterty rupieci na podwórku, rur, desek są atrakcyjne dla gryzoni. Takie miejsca mogą być potencjalnym siedliskiem.       

Najbardziej popularną i rozpowszechnioną obecnie metodą zwalczania gryzoni jest zastosowanie trutek na szczury i myszy – rodentycydów zawierających różne składniki pokarmowe i smakowe oraz preparat chemiczny. Gotowe preparaty dostępne są w różnych postaciach – ziarna, płatków, granulek, bloczków woskowych, past, żeli, płynów czy proszków.

Jak wcześniej podano myszy są wszystkożerne i nie wybredne, dlatego wybór preparatu do ich zwalczania jest łatwiejszy.  Zwalczając szczury należy wybrać trutkę bardziej atrakcyjną, składającą się z mieszaniny atrakcyjnych składników pokarmowych. Najbardziej odpowiednia będzie trutka w postaci granulatu (np. trutka na szczury Rater granulat) czy pasty (np.  Rater pasta).

Szkodliwe szczury i myszy – co warto wiedzieć.

Szczury i myszy należą do popularnych szkodników bytujących w środowisku człowieka. Najczęściej spotykanymi gatunkami są:

- szczur wędrowny ( Rattus norvegicus)
- szczur śniady ( Rattus rattus)
- mysz domowa ( Mus musculus)

Sporadycznie, niektóre inne gatunki gryzoni mogą powodować szkody o znaczeniu sanitarnym i gospodarczym.

Szczura wędrownego można spotkać w całej Polsce natomiast szczur śniady najczęściej występuje w miastach portowych oraz na zachodzie kraju. Mysz domowa obecna jest  w całej Polsce.

Gryzonie najbardziej widoczne są w okresie jesieni i zimy, kiedy to szukają schronienia w budynkach mieszkalnych i gospodarczych aby przetrwać niskie temperatury. W ciągu wiosny i lata szczury chętnie zamieszkują doliny rzek, pola, wilgotne łąki, a myszy często można spotkać na polu. Są również populacje gryzoni stale zasiedlające pomieszczenia.

Szczury doskonale pływają, wspinają się na różne konstrukcje i wyższe piętra, wchodzą na drzewa.

Szczur wędrowny spożywa każdy pokarm roślinny i zwierzęcy. Oba gatunki szczurów chętnie spożywają świeże rośliny i owoce, ziarna zbóż, jaja, drobne zwierzęta, żaby, ryby. Nie pogardzą też padliną, chociaż należy zauważyć, że w wyborze pożywienia są bardzo wybredne. Głodne szczury są w stanie zaatakować żywe, duże zwierzęta wygryzając im dziury w ciele

Mysz zjada praktycznie wszystko, jest bardzo żarłoczna. W jej jadłospisie można znaleźć opakowania papierowe, książki, materiały tekstylne, wyroby ze skóry, ale również warzywa, owoce, nasiona. Bardzo często można ją spotkać w magazynach artykułów spożywczych, opakowaniowych itp.  Masowo występuje w pomieszczeniach na jesieni, kiedy  szuka schronienia przed zimą.

Gryzonie najbardziej aktywne są nocą . W pomieszczeniach, w których występują słychać wtedy charakterystyczne dźwięki ich żerowania. W ciągu dnia przebywają na ogół w swoich norach i kryjówkach. Kiedy populacja gryzoni na jakimś obszarze jest duża wtedy widoczne są one także w ciągu dnia.

Gryzonie mają słaby wzrok, ale doskonały węch i słuch dzięki którym rozpoznają zagrożenia i znajdują pożywienie.

Należy podkreślić, że szczury lokalizują swoje siedliska blisko źródeł wody, która jest niezbędna do ich życia. Przynajmniej raz dziennie pobierają wodę. Myszy wystarcza wilgotny pokarm np. zjedzą ziarno o wilgotności 14-15%, które jest dla nich źródłem pożywienia i wody.

Szczury aktywnie wyszukują pokarm. Przemieszczają się od miejsca swojego gniazdowania nawet na odległość 1 km w ciągu nocy. Myszy żerują w bezpośrednim otoczeniu swojego gniazda.

Gryzonie powodują straty bezpośrednie i pośrednie. Bezpośrednie to:

- zjadanie  przechowywanych produktów , jeden szczur w ciągu miesiąca może spożyć 500-800g pożywienia
- zanieczyszczanie produktów wydalinami, wydzielinami i sierścią
- uszkadzanie opakowań
- uszkadzanie konstrukcji budynków i budowli
- uszkadzanie linii telefonicznych i elektrycznych     

Straty powodowane przez zjadanie i zanieczyszczanie artykułów spożywczych w ekstremalnych warunkach mogą sięgać 50% magazynowanej żywności. Średnio gryzonie powodują 10-30% strat.

Zniszczenia pośrednie wywoływane aktywnością gryzoni mogą być jeszcze większe i bardziej odczuwalne w skutkach dla człowieka. Przegryziona instalacja elektryczna może być przyczyną pożaru, uszkodzone przewody hamulcowe mogą prowadzić do wypadku, a przegryzione przewody wodociągowe mogą zalewać pomieszczenia. Żerowanie gryzoni w magazynach zbożowych może oprócz strat bezpośrednich doprowadzić do wzrostu wilgotności, temperatury i rozwoju grzybów na przechowywanym ziarnie.

Szczury przenoszą wiele groźnych chorób. Najbardziej znaną chorobą przenoszoną przez szczury, a właściwie przez żerujące na nich pchły jest dżuma. Ponadto gryzonie przenoszą salmonellozy, włośnicę, gorączkę szczurzą, leptospirozę i inne groźne choroby.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl